Αρχική ΕΠΑΛ
Επαγγελματικό Λύκειο PDF Εκτύπωση

Η Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση, η οποία αποβλέπει στο συνδυασμό της γενικής παιδείας και της τεχνικής επαγγελματικής γνώσης, παρέχεται αποκλειστικά στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.). όπου μπορούν να εγγραφούν οι κάτοχοι Απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου της αλλοδαπής χωρίς εξετάσεις. Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε Ημερήσια και Εσπερινά. Στα Εσπερινά Λύκεια φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές.

Το Επαγγελματικό Λύκειο προσφέρει δύο κύκλους σπουδών:

• το δευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών τριετούς φοίτησης.
  • το μεταλυκειακό έτος – τάξη Μαθητείας, που αποτελεί μεταδευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών, η φοίτηση είναι προαιρετική και ανήκει στο μη τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Τι χρειάζεται να γνωρίζω για το δευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών του ΕΠΑ.Λ.;

Η φοίτηση τόσο στο Ημερήσιο όσο και Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο[1] διαρκεί 3 χρόνια.

Οι 9 τομείς σπουδών των ΕΠΑ.Λ. είναι:

• Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος
  • Διοίκησης και Οικονομίας
  • Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού σχεδιασμού
  • Εφαρμοσμένων Τεχνών
  • Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού
  • Μηχανολογίας
  • Ναυτικών επαγγελμάτων
  • Πληροφορικής
  • Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας

Τι τίτλο σπουδών αποκτώ αποφοιτώντας από ένα Επαγγελματικό Λύκειο (Ημερήσιο ή Εσπερινό);

Στους αποφοίτους του Μεταδευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών των Επαγγελματικών Λυκείων χορηγείται:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου, τόσο για την πρόσβαση στην Ανώτατη Εκπαίδευση (Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι.), όσο και για την πρόσληψη στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, μετά τις ενδοσχολικές εξετάσεις

Και

• Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις, το οποίο εξασφαλίζει το δικαίωμα να λάβουν άδεια άσκησης και πρόσβαση στην αγορά εργασίας.

Τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι απόφοιτοι τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης;

Η νομοθετική κατοχύρωση των διαφόρων επαγγελμάτων τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης αποτελεί αρμοδιότητα των υπουργείων που εποπτεύουν τα επαγγέλματα αυτά. Πληροφορίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα διαφόρων ειδικοτήτων της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης μπορείτε να βρείτε εδώ .

Επίσης χρήσιμες πληροφορίες προσφέρουν τα Επαγγελματικά Περιγράμματα του ΕΟΠΠΕΠ, καθώς για κάθε επάγγελμα, αναφέρουν ποιοι πτυχιούχοι μπορούν να τα ασκήσουν, ενώ επίσης παρέχουν πληροφορίες για τις συνθήκες και τις προοπτικές κάθε επαγγέλματος.

[1] Από το σχολικό έτος 2018-2019 και εξής η φοίτηση στο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο διαρκεί επίσης 3 χρόνια. Κατά τα προηγούμενα έτη η φοίτηση σε Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο ήταν τετραετής, όπου η Γ και Δ Λυκείου του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου αντιστοιχούσε στη Β και Γ Λυκείου του Ημερήσιου Επαγγελματικού Λυκείου, αντίστοιχα.