Αρχική Υγείας & Πρόνοιας
Τομέας Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας PDF Εκτύπωση

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις 9 Ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας.
Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Φ.Ε.Κ. 1489/τ. Β’/26-5-2016, από το σχολικό έτος 2017-2018, στον Τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας στη Γ’ τάξη των  Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ., προβλέπεται να λειτουργούν οι εξής ειδικότητες:

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 4578 Τεύχος Β 30 Αυγούστου 2022 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου Π.ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Α/Α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Ανατομία-Φυσιολογία Ι
2. Πρώτες Βοήθειες 2E
3. Υγεία και Διατροφή
4. Διαπροσωπικές σχέσεις Επικοινωνία
5. Εργασιακό Περιβάλλον Τομέα Δεοντολογία
2Ε (ΠΑ)
6. Αγγλικά Τομέα
7. Ειδικό Μάθημα Α *
1Θ+4Ε (ΠΑ)
8. Ειδικό Μάθημα Β *
1Θ+4Ε ή 5Ε

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

* Οι μαθητές/τριες επιλέγουν δύο από τα Ειδικά Μαθήματα που αναφέρονται ακολούθως:

Α/Α ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
1. Μικροβιολογία Ι
2. Βασικές Κλινικές Δεξιότητες
3. Δημιουργία και Έκφραση στην Προσχολική Ηλικία Ι
4. Σύγχρονη Αισθητική Ι
5. Εισαγωγή στη Φυσικοθεραπεία
6. Βασικές Εφαρμογές Κομμωτικής Ι
7. Οδοντοτεχνία Ι

8.

Φαρμακευτική Τεχνολογία Ι 1Θ+4Ε
9. Ακτινολογία Ι
1Θ+4Ε

Οι εργαστηριακές ώρες που διατίθενται για την Πρακτική Άσκηση (ΠΑ) μία (1) ημέρα της εβδομάδας και για έξι (6) ώρες αφορούν το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων «Εργασιακό Περιβάλλον Τομέα Δεοντολογία» και «Ειδικό Μάθημα Α».

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017, όπως τροποποιήθηκε με το Φ.Ε.Κ. 2072, τ.Β’, 15-6-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Βοηθός Νοσηλευτή

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ