Αρχική Δραστηριότητες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ PDF Εκτύπωση

Το πρόγραμμα που πραγματοποιήθηκε την τρέχουσα χρονική χρονιά στο σχολείο μας, είχε δύο κύριους στόχους. Αρχικά,  θελήσαμε οι μαθήτριες/τες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν στη Σχολική Διαμεσολάβηση και στη συνέχεια να δημιουργήσουν υλικό και συγκεκριμένα μια μικρή ταινία σχετική με το θέμα. Όμως, οι συναντήσεις επαρκούσαν μόνο για την εκπαίδευση των μαθητριών/των και όχι για τη δημιουργία της ταινίας. Το υλικό που παραδόθηκε αφορά μια παρουσίαση για τη σχολική διαμεσολάβηση (PP αρχείο). Τέλος, οφείλουμε να αναφέρουμε ότι προς την ολοκλήρωση της δράσης μας, το πρόγραμμα προσέλκυσε έναν μεγάλο αριθμό μαθητριών/ών που δήλωσαν το ενδιαφέρον τους, για την εκπαίδευση στη Σχολική Διαμεσολάβηση. Θεωρούμε ότι, το γεγονός αυτό είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο, για τη διαμόρφωση μια νέας κουλτούρας ανάπτυξης διαπροσωπικών και προσωπικών σχέσεων στα πλαίσια σχολείου.

Ελισσάβετ Καραμανίδου                    Αγγελική Κατσαγάννη και Μαρία Κυπραίου

Συντονίστρια του προγράμματος        Εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο πρόγραμμα

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ